SZACHOWA

1 spotkanie w tygodniu po 3h (min. 15 dzieci i max 5 os. dorosłe)

Akademia (Klub szachowy) – Liczba uczestników: 20 (min. 15 dzieci i max 5 dorosłych), Łącznie: 132h zegarowe (36h w 2018 r., 96h w 2019r.) Akademia realizowana w okresie 15.IX – XII 2018 r., II-VI 2019 r. oraz IX-XII 2019 r. w formie: średnio 1 spotkania w tygodniu po 3h zegarowe. Zajęcia będą odbywać się w Domu Parafialnym przy ul. Szkolnej 2A w Białymstoku na osiedlu Starosielce. Zostanie przeprowadzanych 40 zegarowych zajęć. Podczas zajęć obecnych będzie dwóch trenerów – tak aby dotrzeć z wiedzą do każdego uczestnika i uczestniczki Akademii.

Szachy bez względu na wiek dziecka mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji. Gra w szachy uczy także determinacji, motywacji i sportowego zachowania.

BITWA SZACHOWA: w trakcie realizacji Akademii w 2018 r. (XII 2018 r.) zostanie zorganizowany turniej szachowy. W turnieju mogą wziąć wszyscy uczestnicy/czki projektu (także Ci którzy nie biorą udziału w Akademii szachowej – planowana szacunkowa liczba uczestników bitwy to 20 osób). Bitwa zostanie zorganizowana w sobotę lub w niedzielę na osiedlu Starosielce (wykorzystanie infrastruktury lokalnej – budynek parafialny). Bitwa będzie uroczystym podsumowaniem części Akademii Szachowej realizowanej w 2018 r. – połączona z nagrodami w turnieju za miejsca 1-3 oraz nagrody pocieszenia dla wszystkich uczestników/czek projektu. W turnieju rolę sędziego pełnić będą trenerzy akademii lub w przypadku takiej możliwości – sędzia szachowy. Turniej zakończy uroczysty piknik połączony z imprezą/ balem dla dzieci i rodziców. Będzie to świetny moment do integracji edukacyjnej oraz społecznej, także przed przypadającymi w grudniu Świętami Bożego Narodzenia.